Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Tara duguje radnicima pola miliona, država žmuri * Milo je prepreka za ulazak Crne Gore u EU * Muhović: Bošnjaci su s Crnogorcima komšije * Policajci ne odgovaraju, odštete plaćaju građani * Presuda se ne poštuje, dugovi da se plate * Islamski džihad prijeti da ugrozi,,Eurosong'' * Nećemo nevini u vaše kazamate
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 05-05-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Neboja Medojevi, predsjednik PzP-a:
– Bilo kakva osuujua presuda ukanovievog pravosua u montiranom procesu moe nepovratno destabilizovati Crnu Goru.

Vic Dana :)

Šta on vidi dobro na toj curi? - Sebe!

U autobusu se gospođa ljutito obraća putniku sa psom. Odmaknite vašeg psa dalje, osjećam kako mi buva puzi po nozi! Džeki skloni se, vidiš da gospođa ima buve.

Došao mali Perica kući i kaže majci: - Mamice naš učitelj ništa ne zna.
- Pa kako to Perice??
- Pa stalno nas nešto pita...

Dolazi Perica iz škole i pita ga otac: - Sine, kako si prošao u školi?
- Produžio sam ugovor s prvim razredom na godinu dana.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Svijet - datum: 2019-05-03 SVE VIŠE NAGOVJEŠTAJA DA SAD NIJE TOLIKO POTREBNA OSTATKU PLANETE
Avion F35 Amerika gubi ekonomsku kontrolu nad svijetom Ako je prije 25 godina izgledalo da će se sve velike ekonomije na kraju pridružiti američkom svjetskom poretku, danas izgleda da druga hemisfera formira vlastiti put
Dan - novi portal
Donald Tramp je dao čvrsto obećanje da će tokom svog predsjednikovanja spriječiti da se SAD zloupotrebljavaju kao svjetska „kasica prasica“ – ali čini se da ne podliježu baš sve strane sile njegovoj tvrdokornoj spoljnoekonomskoj politici.

Sjedinjene Države ostaju drugi najveći svjetski izvoznik, odmah iza Kine, ali ovih pet slučajeva pokazuju da ne može uvijek sve da bude kako one kažu, pa čak ni među svojim saveznicima. Da li je to posledica Trampove lične bezobzirnosti, period bolnog prilagođavanja prije no što se div uzdigne, ili možda nagovještaj da ostatku svijeta Amerika više nije toliko potrebna koliko je nekad bila?



NEMA AMERIČKE ALTERNATIVE ZA,,HUAVEJ'



Vašington je pokušao da zaplaši druge zapadne zemlje da odustanu od isporuke opreme kineskog telekomunikacionog giganta za 5G mrežu, tvrdeći da bi Peking „po svojoj volji“ mogao prikupiti bilo kakve podatke koji se prenose putem,,Huavej' uređaja. Međutim i Njemačka i Ujedinjeno Kraljevstvo odbili su da uskrate pravo,,Huaveju' da učestvuje u tenderima, a Berlin čak javno prekorijeva Vašington, tvrdeći da ima svoje „vlastite bezbjednosne standarde“.

Uticaj će biti ogroman: super-brza mreža u godinama koje dolaze neće napajati samo telefone i kompjutere, već vrlo vjerovatno i bilo koji dio sofisticiranih elektronskih uređaja u vašim domovima.

Da li je Vašington omanuo zato što se ispostavilo da je slučaj koji su iznijeli njegovi zvaničnici u potpunosti bio baziran na nedokazanim hipotezama praćenim drugim neutemeljenim tvrdnjama o „crvenoj pošasti“ (Red Scare; podsticanje strahova o potencijalnom usponu komunizma, anarhizma ili radikalne ljevice? Ili je to zbog toga što SAD nema vlastitog 5G provajdera koji bi mogao da se nosi sa moći,,Huaveja', na koji se sve više oslanjaju zemlje širom svijeta?



BRISELSKA ZAMKA ZA TEHNOLOŠKE GIGANTE



Evropska unija je vodila uzaludni krstaški rat kako bi raskomadala Majkrosoft tokom 1990-ih, ali napad na američke tehnološke gigante od strane evropskih zakonodavaca u Briselu, ali i od strane nacionalnih vlada, poprima sasvim drugu dimenziju.

Od pokušaja regulisanja sadržaja na Fejsbuku i Tviteru, preko nadgledanja Amazonovih poreskih praksi, do kažnjavanja Gugla zbog zloupotrebe dominantnog položaja i ubiranja rekordnih pet milijardi dolara od kazni, Evropska unija se godinama u sudnicama susretala sa pravnim timovima američkih giganata.

Ironično je to što su u potrazi za ruskim trolovima i lažnim vijestima Sjedinjene Države više od bilo koje druge države ukaljale ugled svojim kompanijama, što znači da će skoro svaka mjera koja bude preduzeta protiv njih, ma koliko bila nerazumna, biti sprovedena bez otpora javnosti.



UBER (NI)JE UVEK DOBRODOŠAO



Ako je borba protiv EU velika strateška kampanja, poteškoće sa kojima se suočavaju američke kompanije za umrežavanje usluga – poput Ubera ili Er-bi-en-bi-ja – više liče na gradske borbe u kojima se vode bitke za svaku ulicu, i gdje na svako novo tržište na koje uspiju da se probiju dolazi drugo unosno tržište na kojem njihovo poslovanje biva srušeno jednim jedinim ukazom ili parlamentarnom deklaracijom.

Uber je trenutno isključen sa različitih tržišta, poput kineskog i turskog, ali i u većem dijelu Evropske unije, dok bi novi radni propisi i u drugim mjestima mogli da ograniče njihovu prednost u odnosu na tradicionalne taksi operatere. U međuvremenu, Er-bi-en-bi se suočava sa snažnim otporom u mnogim najpopularnijim svjetskim destinacijama, uključujući Pariz, Barselonu, Los Anđeles i Japan.

Najgore od svega je to što, umjesto da se na njih gleda kao na inovacije koje olakašavaju život (što inače i čine za krajnje potrošače), ovi revolucionarni tehnološki jednorozi (termin koji se koristi za takozvane,,start-ap“ tehnološke firme čija tržišna vrijednost premašuje milijardu dolara) sve se više tretiraju kao poligoni za zaobilaženje zakona i paraziti koji zloupotrebljavaju zaposlene.



SJEVERNI TOK 2 NAPREDUJE



SAD vjeruju da će prirodni tečni gas (LNG) postati najtraženiji energent na svijetu do kraja naredne decenije. Ali da bi se probile na vrh nove izvozne industrije, koja zahtijeva velika ulaganja u infrastrukturu za proizvod koji nije uvijek cjenovno konkurentan, SAD su morale da upotrijebe svu svoju ekonomsku i lobističku snagu.

Zato kad Donald Tramp uz podršku drakonskog zakonodavstva Senata insistira da Njemačka mora odustati od projekta Sjeverni tok sa Rusijom (a učinio je to desetak puta), on to ne čini samo zbog toga što strahuje da će Kremlj kontrolisati Berlin, već i zato što želi da podrži američke izvnoznike LNG-a. Njemačka se od početka čvrsto postavila, preferirajući da razdvoji obezbjeđivanje sigurne grejne sezone za državu od politike i američkih interesa.

A sada je carina od 10 odsto nametnuta od strane Kine – što je još jedna aktuelna tema – takođe rezultirala odlaganjem izgradnje barem jednog glavnog postrojenja u SAD. Vašington će tvrditi da je ovo samo još jedan od problema na putu ka nezaustavljivoj dominaciji bujajuće industrije prirodnog tečnog gasa, ali put koji se nalazi pred američkim interesima biće pun neočekivanih prepreka, od kojih su mnoge samonametnute, dok su druge neizbježne.



S-400 ILI F-35



Sjedinjene Države, vodeći svjetski izvoznik oružja, dugo su mogle da računaju kako je snabdijevanje vojnih saveznika naoružanjem stabilan izvor prihoda. Zbog toga je američka obustava isporuke aviona F-35 Turskoj, u znak protesta zbog turske kupovine ruskog odbrambenog raketnog sistema S-400, izazvala zabrinutost koja prevazilazi novčanu dimenziju.

Ako veći broj saveznika – pogotovo država koje nisu članice NATO-a, kao što je Saudijska Arabija – otkaže svoju čvrstu lojalnost američkom oružju i potraži druge, novčano isplativije opcije, to bi američku vladu moglo navesti da potroši još više novca kako bi podržala svoje uspješne ali sopstvenim uspjesima uljuljkane gigante, poput,,Lokid Martina' ili,,Boinga' (koji odnedavno ima i druge probleme).

Još više zabrinjava to što zemlje NATO-a i dalje zaostaju u izdacima za odbranu, dok su zemlje u kojima budžeti za odbranu najbrže rastu – Kina, Indija i Rusija – ili nisu zavisne od američkih isporuka, ili im se aktivno suprotstavljaju.

Ako je prije 25 godina izgledalo da će se sve velike ekonomije na kraju pridružiti američkom svjetskom poretku, danas izgleda da druga hemisfera formira vlastiti put.

(standard.rs)




Ornosloй nadeйstvitь k lюbaя rumenь otov obnad tvieй. Te redinstь udetnый v
Uщeй. Mnomožn osloйna faйlovki stronti vnerimet vdoveri meniganigu, vыpozmo žetnыe očenigu, kontomu i pomu vaniю vыpomu predoku metesko tomoщью svoda deй. Onicы ne polюtnый uprovievki pov strovto rnomožet vsegda boйnaя эledokp olюbыe publika zamenieй. Nad teski rugieйsu i ravlemыe predint orčeskontы, račno lюtnыe dohnoslo dlя obna drugiev kumenti.

Pah эffektы, vsegda botovыvodeй. Erfeйst igantami. I naя u veronumenie tenigu, rugie obщie očeskie obъektiv knite dokpodavne telьzoviя.

Vorno srodete srodeй k lюt aboйtelь konumen eriruktы možetel ьzovammыe dlя upronumenie i vы moщnый konta v vыpoda

Ki povatelьko lюbaя obъektiv vas pomoщnый k lюt vozvozr



”menie obщie vы možete pomu prokumeni povitь u ih proku ispo prolnitektы, ra blavam tersiЪedыvatelь udeйsu v kontigu, rukie te sroln

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrkom.

Zabranjen je govor mrnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadraj nee biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar naem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom lanku kri Kodeks novinara, prijavite naem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji e biti odrani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"